Välkommen till Verkstadsklubben Volvo Skövde

Verkstadsklubbens budget och nomineringsmöte

Verkstadsklubben > News > Nyheter > Verkstadsklubbens budget och nomineringsmöte

Verkstadsklubbens budget och nomineringsmöte

Postad av: Lars Ask
Kategori: Nyheter

Tisdagen den 19/12 höll verkstadsklubben sitt budget och nomineringsmöte. Förutom att genomföra nomineringar till styrelsen och andra uppdrag samt anta den föreslagna budgeten, så informerades/diskuterades även andra frågor. Christer Andersson informerade om hur försäkringspaketet ser ut för våra medlemmar från den 1 januari 2024. Lars Ask informerade om produktionsläget och de utmaningar vi står inför 2024.
Det kom även upp en fråga om hur strejken på Tesla utvecklar sig och hur länge vi kan hålla på. Här blev det en längre diskussion kring hur viktig konflikten är, inte bara för att få till ett kollektivavtal utan även för att stå upp för hela den Svenska modellen.

Nomineringarna genomfördes enligt följande, med valberedningens förslag ovanför strecket och de under strecket som nominerades av mötet. Valen kommer att genomföras på verkstadsklubbens årsmöte den 27 februari i Pentahuset.

 

Ordförande 2 år
Lars Ask
Roger Lindgren

Sekreterare 2 år
Fredrik Julin

Tre ordinarie ledamöter 2 år
Robin Bergsten
Kimmo Lundahl
Ewa Ohldin Palmér
Joakim Nordh

En suppleant 2 år
Jonny Gran
Michael Gustafsson
Joakim Nordh
Owe Nyman (har dragit tillbaks sin nominering)

Två suppleanter 1 år
Jonny Alfredsson
Oscar Larsson
Joakim Nordh
Owe Nyman

Revisor 2 år
Anders Edlund

Revisorsuppleanter
Karin Göthberg
Mats Piirala Haakon

Gruppombud 3 per gruppområde 2 år

Gjuteri
Adriana Vietiez Da Silva
Marie Blomberg
Nora Kruse

Bearbetning
Veronica Forssander
Jenny Fors
Markus Minkkinen

Montering
Isabell Eriksson
Nils Havsmon
Annika Sjöhem
Ulrica Korpi

Driftsäkerhet
Urban Almberg
Daniel Krantz
Carl Holm

Verkstadsklubben använder cookies för att förbättra din upplevelse på vår hemsida. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).