Välkommen till Verkstadsklubben Volvo Skövde

Strejken på Tesla är en kamp mot moderna rövarbaroner som Elon Musk

Verkstadsklubben > News > Nyheter > Strejken på Tesla är en kamp mot moderna rövarbaroner som Elon Musk

Strejken på Tesla är en kamp mot moderna rövarbaroner som Elon Musk

Postad av: Lars Ask
Kategori: Nyheter

En mycket intressant krönika av Sandro Scocco som ger ytterligare perspektiv till varför IF Metalls kamp för kollektivavtal är så viktig. Historien upprepar sig i allt mer raffinerade former men vi tar kampen för våra medlemmar på Tesla.

Läs krönikan här.

Verkstadsklubben använder cookies för att förbättra din upplevelse på vår hemsida. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).