Välkommen till Verkstadsklubben Volvo Skövde

Nya roller i LÖN 07

Verkstadsklubben > News > Nyheter > Nya roller i LÖN 07

Nya roller i LÖN 07

Postad av: Jan
Kategori: Nyheter
Den stora majoriteten av klubbens medlemmar lönesätts via vårt tarifflönesystem byggt på arbetsvärdering av kompetens- och funktionsstegar som sedan bryts ner till kompetensmatriser per avdelning.
Vid sidan av tarifflönerna finns LÖN 07 som är ett lönesystem med mer individuell bedömning av roller som är svåra att värdera i vårt befintliga arbetsvärderingssystem.
I LÖN 07 finns sedan tidigare Underhållsansvariga och Tekniker inom Underhållsfunktionen. Efter information och utbildning så kommer ytterligare två roller, efter genomförd medlemsomröstning, att föras över till LÖN 07 från januari 2020.
Detta gäller totalt 13 personer som jobbar som Materialplanerare i Underhållsförrådet samt Utbildningskoordinatörer inom HR.
Verkstadsklubben använder cookies för att förbättra din upplevelse på vår hemsida. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).