Välkommen till Verkstadsklubben Volvo Skövde

Medlemsmöte - Budget och Nomineringar

Verkstadsklubben > News > Nyheter > Medlemsmöte – Budget och Nomineringar

Medlemsmöte – Budget och Nomineringar

Postad av: Lars Ask
Kategori: Nyheter

Onsdagen den 10 Februari Klockan 16.00 håller Verkstadsklubben budget och nomineringsmöte

COVID-19 och smittspridningen är fortfarande oroväckande hög och med kraftiga restriktioner och rekommendationer vad gäller att samlas i större grupper. För IF Metall och Verkstadsklubben innebär detta en stor utmaning, att samtidigt slå vakt om att den demokratiska processen lever och att viktiga beslut och val genomförs enligt våra stadgar.  

Utifrån detta så har styrelsen beslutat att vi ska hålla ett digitalt/fysiskt budget- och nomineringsmöte. Mötet kommer att ledas från en lokal, till denna kommer ett antal större möteslokaler på företaget att vara digitalt uppkopplade med en mötessamordnare från Verkstadsklubben.

För att minimera risken för smittspridning och kunna hålla social distansering kommer följande att gälla:
-Man måste föranmäla sitt deltagande, och möteslokal kommer att anvisas.
-Munskydd kommer vara obligatoriskt i möteslokalen.
-Handsprit kommer att vara tillgänglig.
-Visir kommer erbjudas till de som vill.

Mötet kommer att hållas kort och endast avhandla följande punkter:
-Budget 2021
-Valordning
-Nomineringar till styrelsen och övriga förtroendeuppdrag​
-Årsmötet

Genomförandet förutsätter att vi inte blir för många i varje lokal men också att medlemmar med intresse i ovanstående punkter ges möjlighet att delta. Innan mötet kommer du att tilldelas en möteslokal för ditt deltagande, endast de som är föranmälda kommer släppas in.

Föranmälan om deltagande görs via mail till klubbens verksamhetsansvariga senast onsdagen den 3/2:

ewa.ohldin.palmer@volvo.com

karina.gren@volvo.com

jonny.alfredsson@volvo.com

joakim.nordh@volvo.com

Anmälan skall innehålla namn, anställningsnummer, avdelningsnummer och mobil.nr.  ​

​På grund av pandemin så har Förbundsstyrelsen tagit beslut om att sista dag för att genomföra årsmötet har skjutits från den 28 Februari till den 30 Juni. Tidpunkten för verkstadsklubbens årsmöte kommer att diskuteras på nomineringsmötet utifrån pandemins och restriktionernas utveckling.

Mötet hålls betald tid enligt Utvecklingsavtalet

Verkstadsklubben Volvo Skövde

Verkstadsklubben använder cookies för att förbättra din upplevelse på vår hemsida. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).