Välkommen till Verkstadsklubben Volvo Skövde

Årsmötet 27:e februari

Verkstadsklubben > News > Nyheter > Årsmötet 27:e februari

Årsmötet 27:e februari

Postad av: Jan
Kategori: Nyheter
Den 27:e februari hade Verkstadsklubben sitt årsmöte i Pentahuset. 98 medlemmar deltog och till ordförande för mötet valdes Bo Junefjäll som är ombudsman på avdelning 27 Östra Skaraborg. Verksamhetsberättelse och revisionsberättelse för 2018 gicks igenom och på rekommendation från revisorerna så beviljades styrelsen ansvarsfrihet för det gångna året.
Det genomfördes val till klubbstyrelse, valberedning, revisorer och representantskap. Samtliga val med acklamation förutom till suppleantplatserna i styrelsen där det fanns fyra nominerade till tre platser. Efter val med valsedel och rösträkning så blev Jan Andersson, Joakim Nordh och Jonny Gran valda. Detta innebär att Joakim Nordh är ny i styrelsen och att Michael Gustafsson lämnar efter två år som styrelsesuppleant.
Den 18:e mars hade styrelsen sitt konstitueringsmöte. Joakim Nordh blir ny verksamhetsansvarig för gruppområde Montering och Jonny Gran förhandlare för Underhåll. Hela konstitueringslistan finns nu upplagd på klubbens hemsida under rubriken Organisation / Verkstadsklubben.
Under övriga frågor så genomfördes dragning av presentkortsvinnare bland de som gått medlemsutbildning under året. Vinnare blev Annika Steneros, Madeleine Espinoza Torres samt Idha Svensson. Det gavs även information om nystarten kring programmet Intern Rörlighet samt förbundets nya Juristförsäkring och Inkomstförsäkring. Avslutningsvis diskuterades en fråga runt årets utläggning av klämdagar.
Verkstadsklubben använder cookies för att förbättra din upplevelse på vår hemsida. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).